Dažniausiai židinių apdailai pasirenkamas granitas. Tai vienas iš tvirčiausių ir ilgaamžiškiausių akmenų - itin patvarus, jo paviršius atsparus įbrėžimams. Labai mažai tikėtina, kad granitas įtrūks ar suskils, nes jis gerai toleruoja karštį. Be to, granitas lengvai prieinamas ir ne itin brangus. Granito būna fantastiškų raštų ir spalvų, tačiau išskirtinio piešinio plokštės kainuos kelis kartus brangiau nei įprastos, iš gerai pažįstamų ekonominio varianto granito spalvų. Granitas tinka ir karštos, ir šaltos ugnies židiniams.
Antras dažniausias pasirinkimas - marmuras. Nors marmuras yra šiek tiek brangesnis už granitą ir ne toks patvarus, jis pasižymi unikaliu ir nesenstančiu grožiu, todėl yra dar vienas populiarus židinių pasirinkimas. Marmuras irgi puikiai toleruoja karštį ir todėl tinka dujiniams, mediniams ar elektriniams židiniams. Marmuriniai židiniai suteikia erdvei klasikinės prabangos. Šviesus marmurinis židinys reikalaus daugiau priežiūros nei granitinis, jį reikės dažniau valyti. Netinkamai prižiūrimas marmurinis židinys gali įtrūkti, įskilti, ant jo atsirasti dėmių.
Dar dvi rečiau židiniams naudojamos akmens rūšys - travertinas ir smiltainis. Šie akmenys ypač tinka interjeruose, kuriuose siekiama santūrumo ir paslėptos, į akis nekrintančios prabangos. Travertino ir smiltainio židinys natūraliai atrodo šiltas, jaukus. Kaip ir kitus natūralaus akmens gaminius, travertininio židinio šonus reikia impregnuoti, užsandarini natūralias skylutes.
Panašių į marmuro savybių turintis oniksas yra įspūdingas akmuo židiniui, tačiau trapesnis ir minkštesnis už marmurą. Oniksą galima naudoti šaltos ugnies židiniams, nes temperatūros skirtumai jam ne į sveikatą. Kitas prabangus ir išskirtinis akmuo, atrodantis tiesiog pritrenkiančiai, yra kvarcitas. Kvarcito raštai įspūdingi, kartais - peršviečiami, tačiau įspūdinga ir kaina. Biudžetas tokiam židiniui turi būti dagiaženklis. Kvarcitas tvirtas ir atsparus kaip granitas, kvarcito židinys bus atsparus karščiui.
Daugiaženklį biudžetą skaičiuokite ir egzotinio akmens židiniams, tačiau karštos ugnies juose nepakūrensite. Egzotinės plokštės būna maždaug 3-4 cm storio ir priklausomai nuo jas sudarančių akmenų rūšies daugiau ar mažiau laidžios šviesai. Už Tokio židinio sieną galima apšviesti iš vidaus. Įsivaizduokite šaltą žiemos vakarą jaukiai apšviestą mėlyno agato, violetinio ametisto, rožinio kvarcito sieną su spragsinčia ugnele. Dramatiškai atrodo raudono jaspio, žalsvo amazonito, rusvai oranžinės tigro akies, suakmenėjusios medienos židinys. Egzotinių plokščių būna iš iš fosilijų. Kiekviena tokia plokštė - tai gamtos sukurtas paveikslas, vienetinis meno kūrinys.
Puiki alternatyva natūralaus akmens židiniams - židiniai iš dirbtinio akmens. Tokių židinių nereikės impregnuoti, juos bus lengva nuvalyti net ir labai išteptus. Židiniai, dengti presuoto akmens (dar vadinamo dirbtiniu granitu), kvarcinio akmens, keramikos ir porceliano plokštėmis bus daug lengvesni nei natūralaus akmens, nes dirbtinio akmens lakštai plonesni. Ypač plonais 3-6-10 mm storio presuoto akmens ir keramikos lakštais apklijuoti židiniai atrodys moderniai ir elegantiškai. Sutaupysite ir pora centimetrų vidaus erdvės.
Kiečiausia ir minimalaus dilumo dirbtinio akmens medžiaga, toleruojanti ekstremalų karštį, braižymą ir kitus mechaninius poveikius yra presuotas akmuo. Minkščiausia, bet lanksti ir ypač patogi netaisyklingose, ovalo formos ar kitokiose patalpose - akrilinis akmuo. Tačiau karštos ugnies akrilinio akmens židinyje nepakūrensite, nes jis tiesiog... išsilydys. O šaltą ugnelę - prašom. Visų rūšių dirbtinis akmuo neporėtas, mažai teplus ir lengvai valomas. Dėl dirbtinio akmens plokščių plonumo ir lengvumo jas patogu montuoti kelių aukštų namuose ir mažose patalpose.