Presuota keramika – kas tai?

 

Dar viena dirbtinio akmens rūšis skiriasi nuo kitų dviejų (akrilinio ir kvarcinio) ne tik savo sudėtimi, bet ir gamybos ypatumais. Tokios plokštumos atrodo ypač moderniai ir pažvelgus sukuria lengvumo įspūdį, nes presuota keramika gali būti net labai plona, bet tvirtumu ir atsparumu lenkia natūralų akmenį. Gamintojų teigimu, ši 100% natūrali medžiaga yra paskutinis aukščiausiųjų technologijų mados klyksmas. Ekologiškesnio pasirinkimo nė negali būti – juk presuotos keramikos nereikia nei impregnuoti, nei dažyti, nei dengti kokiu nors laku. 

 

Stalas ir kėdės iš presuotos keramikos Neolith
Stalas ir kėdės iš presuotos keramikos Neolith

Kaip atsiranda presuotos keramikos plokštė?

Kažin ar įsivaizduojate, ką presuotos keramikos masė patiria prieš tapdama jūsų stalviršiu, grindimis ar siena? Šiai medžiagai naudojamas uolienų mišinys (trinta akmens masė, smėlis, molis) atlaiko baisų slėgį – trijų metrų ilgio plokštę prislegia maždaug dviejų Eifelio bokštų svoris. Supresuotos plokštės tikra šio žodžio prasme kepamos specialioje krosnyje, daugiau nei 1200 laipsnių karščio temperatūroje. Naudojant tokią technologiją, dalelės natūraliai viena su kita susilydo, o medžiaga įgyja išskirtinių fizinių ir mechaninių savybių. Paskutiniame gamybos etape plokštės paviršiuje atspausdinamas itin aukštos kokybės spaudas (printas).

 

Presuotos keramikos stalviršių nereikia nei impregnuoti, nei saugoti nuo peilio ašmenų
Presuotos keramikos stalviršių nereikia nei impregnuoti, nei saugoti nuo peilio ašmenų

Spalvų ir raštų įvairovė

Dažniausiai presuotos keramikos plokščių raštas ir tekstūra matoma tik paviršiuje, o perpjovus medžiagą spalva būna lygi - raštas nepereina kiaurai per visą tūrį kaip natūralių akmenų. Gamintojams nuolat tobulinant savo technologijas, rinkoje jau atsirado ir presuotos keramikos plokščių, kurių raštas matyti per visą tūrį. Tiesa, gamintojų – vienetai, o medžiaga – kuo prabangesnė, tuo brangesnė. Gamintojai neatskleidžia savo technologijų, todėl skirtingų plokščių savybės skiriasi. Juk tobulumui ribų nėra, o tobulintis galima įvairia linkme – vienų gamintojų plokštės atsparesnės smūgiams, kitų – mažiau trapios, trečių – išskirtiniai raštai ir tekstūra.

 

Kampu jungiamų keraminio akmens plokščių raštai sutaikomi, kad atrodytų jog gaminys tęsiasi kitoje plokštumoje
Kampu jungiamų keraminio akmens plokščių raštai sutaikomi, kad atrodytų jog gaminys tęsiasi kitoje plokštumoje

SUNkiai, jei išvis pavyks, pradeginti ar subraižyti

Presuota keramika - itin kieta medžiaga, atspari braižymui ir ekstremaliam karščiui, tačiau savo patvarumą, atsparumą ir kietumą ji atskleidžia tik tuomet, kai priklijuojama ant tvirto pagrindo (sumontavus baldą, išklojus grindis ar sienas). Jei tik pagrindas netvirtas ar šiek tiek lankstus, plonos plokštės nuo spaudimo ir lenkimo gali skilti. Atsiminkite, kad standartinis plokštės storis -  12 mm. Ši medžiaga gali būti ir visai plonytė - vos 3 mm, 4 mm ar 6 mm. Iš plonų plokščių gaminami baldų fasadai, židinių apdaila, vidaus ir lauko sienų apdaila. Kad ir kaip stengtumėtės, kokybiškos presuotos keramikos nepradeginsite ir peiliu nesubraižysite. Kai kurių gamintojų plokštės atsparios dažams – net grafiti piešiniai lengvai nuvalomi. Teko matyti, kad dėl pastarosios savybės jomis kartais apdailinami mokyklų fasadai ir net visos sienos.

 

Keraminis akmuo atsparus ugniai, braižymui ir atmosferos poveikiui, todėl idealiai tinka barbekiu stalams
Keraminis akmuo neolith atsparus ugniai, braižymui ir atmosferos poveikiui, todėl idealiai tinka barbekiu stalams

Nejau nėra minusų?

Minusų yra, bet daugiau gamintojui, o ne naudotojui. Kai kurių rūšių presuotai keramikai apdirbti reikia specialių pjūklų, įrankių ir ypatingo įgudimo, nes pjaunant įprastais akmens pjūklais plokštė dėl savo kietumo ir nepaslankumo gali skilti, nutrupėti jos kraštai. Transportuojant neatsargiai irgi nutinka negerų dalykų – gaminys sukratytas gali skilti, lūžti. Šiai medžiagai būtinas tvirtas ir nelankstus pagrindas, tik tada ji atskleis savo kietumą ir gerąsias savybes. Presuotos keramikos grindis galima kloti tik ant išlyginto betono, juo labiau į tai reikėtų atkreipti dėmesį statant sunkius baldus. Prisiminkite – tai ne plytelė, o trijų metrų ilgio plokštė.

 

Nuo presuotos keramikos lengvai nusivalo grafiti dažai, ji atspari temperatūrų ir aplinkos poveikiui, todėl tai geras pasirinkimas įstaigų fasadams
Nuo presuotos keramikos lengvai nusivalo grafiti dažai, ji atspari drėgmei ir temperatūrų poveikiui, todėl tinka įstaigų fasadams (nuotraukoje - mokykla Valensijos regione, Ispanijoje)

Žinomi keraminio akmens gamintojai

Neolith, Dekton