Akmeniniai laiptai, pakopos ir laiptinės apdaila


Nuomonė: akmuo laiptų pakopoms

 

Populiariausias akmuo laiptams gaminti yra granitas. Jis mažai dilus, netrapus, nejautrus atmosferos poveikiui ir temperatūrų kaitai, todėl tinka viduje ir lauke. Tvirti ir atsparūs granitiniai laiptai tiesiog nepamainomi viešose vietose, kur praeina daug žmonių, kur pakopos nuolat zulinamos ir trinamos. Granitas yra natūraliai neslidus ir mažiau teplus nei daugelis kitų akmenų. Laiptų pakopos iš granito bus praktiškos ir ilgaamžės.

 

Granito būna fantastiškų spalvų ir raštų, tačiau išskirtiniai granitiniai laiptai atsieis kelis kartus brangiau nei pagaminti iš ekonominio varianto, galbūt kiek nuobodokų granito spalvų. Kadangi ne egzotiška granito išvaizda turi įtakos jo kokybei ir kietumui, o jo tamsumas ar šviesumas, tai nerimauti neverta. Įprastos tamsių tonų granitinės pakopos bus tokios pat geros kaip ir tamsios su įspūdingu egzotiniu piešiniu. Kuo granito spalva tamsesnė, tuo jis kietesnis, ir atvirkščiai - kuo granitas šviesesnis, tuo jis minkštesnis ir trapesnis.

 

Prabangiems laiptams galima rinktis kvarcitą. Kvarcito kietumas, tvirtumas ir atsparumas prilygsta granitui. Nors jį, kaip ir granitą, taip pat galima naudoti lauke, lauko laiptus kloti kvarcitu daugeliui yra per didelė prabanga. Kvarcito raštai įspūdingi, tačiau įspūdinga ir kaina. Biudžetas tokiems laiptams turi būti dagiaženklis. Kur kas ekonomiškesnis variantas - laiptai iš kukliau atrodančio juodo ar pilko bazalto. Bazaltinės pakopos, kaip ir granitinės, bus ilgaamžės, atsparios temperatūrų kaitai, mažai dilios, o svarbiausia - neslidžios, nes bazaltas natūraliai nėra slidus. Kitų natūralių akmenų paviršių taip pat galima padaryti neslidų specialiai jį apdirbant.

 

Bene populiariausias akmuo vidaus laiptų pakopoms yra marmuras. Nors jis dukart minkštesnis, trapesnis bei dilesnis už granitą, kvarcitą ir bazaltą, pažvelgus į elegantiškus klasikinius marmuro raštus nesunku atspėti, kodėl. Marmuriniai laiptai namuose - išskirtinė prabangos detalė, reikalaujanti daug priežiūros ir dėmesio. Tokiais laiptais rūpintis teks kur kas kruopščiau nei granitiniais. Marmurinėmis pakopomis vaikščioti reikės apsiavus minkštomis šlepetėmis, o ant jų išliejus skysčių - skubėti išvalyti. Marmuras jautrus net ir silpnoms rūgštims, kurios ėsdina jo kalkines daleles. Ant marmurinės pakopos užtiškęs acto lašas ar sumindyta uoga gali pakeisti akmens spalvą, gali atsirasti dėmių. Šiaurės šalyse marmuro lauke naudoti nepatartina - jis mažiau atsparus ekstremaliam orų poveikiui nei granitas, o atmosferos tarša ir rūgštūs krituliai jame palieka pėdsakus. 

 

Kad marmuriniai laiptai būtų atsparesni ir mažiau teplūs, juos, kaip ir bet kokius kitus natūralaus akmens laiptus, reikia impregnuoti. Skirtumas tas, kad vienus akmenis impregnuoti reikia dažniau nei kitus. Neišsigąskite - laiptų impregnavimas yra paprasta procedūra. Jums tereikia nusipirkti akmens impregnanto, įtrinti juo pakopas, priešpakopius, šonus ir kitas akmenines laiptų detales, ir palikti išdžiūti. Impregnantai įsiskverbia į akmens poras ir jose pasilieka, neleisdami į jį įsigerti kitiems skysčiams. Akmuo tampa neteplus. Laikui bėgant impregnantas išsiplauna ir išgaruoja, todėl procedūrą tenka kartoti. Akmeninius laiptus profesionaliai impregnuoti, atnaujinti ir išvalyti gali akmens priežiūros specialistai.

 

Panašių į marmuro savybių turi ir prabangūs onikso laiptai, tik jie dar trapesni ir minkštesni nei marmuriniai. Onikso laiptai įrengiami rečiau, ir beveik išskirtinai tik prabangiose erdvėse. Nors vaizdas ir įspūdingas, bet toks pasirinkimas yra mažiau praktiškas, jei pakopomis vaikščiosite, o ne į jas žiūrėsite. Tačiau viskas įmanoma - net ir oniksinių laiptų nepriekaištingą išvaizdą galima išlaikyti tinkamai juos prižiūrint. Po oniksinėmis pakopomis galima įrengti apšvietimą, kurį įjungus visa laiptų eilė įsižiebs kaip pasaka, nes šis akmuo yra laidus šviesai.

 

Dar dvi akmens rūšys, kurios pietų šalyse plačiai naudojamos vidaus ir lauko laiptams - travertinas ir smiltainis. Šių akmenų būna įvairaus kietumo ir dilumo, jų savybės gali labai skirtis priklausomai nuo kilmės vietos. Travertino ir smiltainio paviršius, kaip ir bazalto, natūraliai neslidus ir atrodo šiltas. Šiltesnio klimato sąlygomis travertinu ir smiltainiu galima drąsiai dengti laiptus, bet šiaurės šalyse jis ne visur tinka. Šie akmenys jautresni atmosferos poveikiui ir temperatūrų kaitai nei granitas ar bazaltas. 

 

Puiki alternatyva natūralaus akmens laiptams - laiptai iš dirbtinio akmens. Tokių laiptų nereikės impregnuoti, juos bus lengva valyti ir prižiūrėti net ir didžiausio eismo zonose. Pakopos, dengtos didelio formato presuoto akmens (dar vadinamo dirbtiniu granitu), kvarcinio akmenskeramikos ir porceliano plokštėmis bus daug lengvesnės nei pakopos iš natūralaus akmens, nes dirbtinio akmens plokštės plonesnės. Sutaupysite ne tik dalį transportavimo ir įrengimo kaštų, bet ir pora centimetrų patalpos erdvės. Dėl dirbtinio akmens pakopų plonumo ir lengvumo jos ypač tinka daugiaaukščiuose pastatuose, jas patogu montuoti mažose patalpose. Galima nusipirkti jau pagamintų keraminių pakopų su grioveliais nuo slydimo, dailiai užapvalinta briauna ir priešpakopiu (žr. nuotraukas).

 

Kiečiausia ir mažiausio dilumo dirbtinio akmens medžiaga, toleruojanti maksimalų eismą patalpose yra presuotas akmuo. Pakopas galima dengti vos 6 mm storio presuoto akmens juostomis. Presuotas akmuo tinka naudoti ir lauke, nes jis atsparus temperatūros ir drėgmės svyravimams. Visų rūšių dirbtinis akmuo yra neporėtas, todėl ant presuoto akmens, keramikos, porceliano pakopų išlieti skysčiai į jas neįsigers, laiptus bus lengva valyti. Laiptų iš aukštos kokybės dirbtinio akmens vien pažiūrėję neatskirsite nuo tikro akmens laiptų, todėl galite drąsiai apsvarstyti šį lengvesnio svorio ir daugeliu atvejų pigesnį variantą.

 

 


Arsenalas logo
Avant logo
Staron logo
Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone +370 609 98011

info@balticstone.lt