oniksas

 

Interjere vis dažniau pasitaiko išvysti sienų, laiptų, barų ar stalviršių iš šviesai laidaus onikso akmens. Tai tikras atradimas kuriant prabangias viešąsias erdves. Oniksas atrodo lyg puošnus brangakmenis, kuriame susiliedamos, išsiskirdamos ir vėl susitikdamos banguoja gelsvos, kreminės, baltos juostos. Šis natūralus akmuo yra peršviečiamas, todėl apšviestas iš kitos pusės skleidžia švelnią, paslaptingą šviesą. Onikso atspalviai kinta sluoksniais, interjere sukurdami rytietiškos pasakos nuotaiką. Pastebėję, kad oniksas su baltomis juostelėmis primena nukirptus nagus, graikai jam davė vardą, kuris išvertus iš graikų kalbos reiškia nagą. 

Onikso sudėtis tokia pati kaip ir agato - tai kvarco atmaina. Skirtumas glūdi raštuose: onikso linijos banguoja per plokštes lygiagrečiai, o agato linijos susijungia į apskritimus. Toks grynas oniksas brangus, todėl naudojamas tik prabangiame interjere. Įprastame interjere dažniausiai išvysite sienas ir palanges, pagamintas iš marmurinio onikso. Marmurinis oniksas yra minkštesnis už brangakmenį oniksą ir daug lengviau prieinamas. Tai nei marmuras, nei oniksas, bet primena juos abu. Oniksinio marmuro, dar vadinamo komerciniu oniksu, būna įvairių raštų ir nuostabių spalvų. Dažniausiai pasitaikančios - visų atspalvių žalia, geltona, rausva, balta. 

 

Šviesai laidus onikso baras, apšviestas iš apačios
Šviesai laidus onikso baras, apšviestas iš apačios

Kuo oniksas išskirtinis?

 

Komercinių oniksų kategorijai priskiriami iš sluoksniuotų šviesių arba permatomų mineralų juostų sudaryti akmenys. Dauguma onikso plokščių yra tai, ką geologai vadina juostiniu kalcitu, oniksiniu marmuru, meksikietiškuoju oniksu arba egiptietiškuoju alebastru. Komercinis oniksas priskiriamas marmurui, nes jis sudarytas iš kalcito - to paties mineralo kaip ir kalkakmenis, marmuras, travertinas.

 

Viena iš patraukliausių onikso estetinių savybių ir yra jo laidumas šviesai. Šį akmenį iš kitos pusės apšvietus paslėptomis LED lempučių juostomis, jis paslaptingai sušvytės. Taip onikso baldus, sienas, laiptus ar kolonas galima paversti meniškos šviesos šaltiniu. Oniksas originaliai atrodo naktiniuose klubuose, prabangiuose restoranuose - tikriausiai ne kartą matėte iš vidaus apšviestų onikso barų ar dekoratyvinių sienų, gal net praustuvų. Palyginti plonos ir lengvos onikso plokštės tinka daugeliui interjero dizaino idėjų įgyvendinti. 

 

Onikso plokštės skaidrumas priklauso nuo jos storio ir sudėties. Maždaug 3-4 cm onikso plokštėmis dengiami svetainės baldų paviršiai, vonios spintelės, stalviršiai. Oniksas tinka palangėms, kiek mažiau tinka laiptams ir grindims (nebent vaikščiosite tik su šlepetėmis). Oniksą derinant su medžiu, betonu, plienu ir stiklu galima sukurti įspūdingų ir modernių interjerų. Gražiai atrodys vonios sienoje įtaisyta peršviečiama onikso juosta, oniksu apvilktas šaltos ugnies židinys ar virtuvės sala.

 

Jautrios ir trapios onikso plokštės neatsparios lauko temperatūrų kaitai, todėl naudojamos tik viduje. Šis akmuo greitai braižosi, jį reikia prižiūrėti atidžiau nei kitus dekoratyvinius akmenis, o ypač - saugoti nuo mechaninių pažeidimų. 


onikso apdirbėjai

Akmens šalis apdirbėjas logo


Kaip susidaro oniksas

 

Oniksas gimsta versmėse ir požeminiuose šaltiniuose, kuriuose ištirpsta daug kalcito. Vandeniui trykštant ir liejantis aplink, nusėda vis daugiau mineralų, kurie palaipsniui sudaro kalcito kristalų plutą. Spalvų skirtumai tarp sluoksnių atsiranda dėl skirtingo vandens tekmės greičio ir priemaišų. Gryniausias kalcitas būna baltas arba skaidrus, tačiau jį lengvai nuspalvina net ir maži kitų mineralų kiekiai.

 

Dažniausiai pasitaiko gelsvai oranžinio onikso, kurį tokia spalva nudažo vandenyje ir uolienose esantis geležies oksidas. Vandens pokyčiai atsispindi onikso sluoksniuose. Oniksas gali susidaryti ir urvuose ar uolienų angose. Juostinio kalcito gyslų galima rasti suskilusiame kalkakmenyje ar vulkaninėse uolienose. Gražūs kristalų dariniai susidaro visur, kur teka mineralinių medžiagų prisotinti požeminiai vandenys.

 

Panašiu būdu susidaro ir travertinas. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų akmenų yra porėtumas - travertinas panašus į skylėtą plaušinę, o oniksinis marmuras - lygus kaip šilkas, be skylučių. Oniksinis marmuras turi tų pačių savybių kaip ir marmuras, bet išsiskiria raštų ir gyslų gausa. Brangakmenis oniksas yra juostuotas chalcedonas, sudarytas daugiausia iš silicio. Pagal Moso skalę brangakmenio onikso kietumas 6-7, o oniksinio marmuro - 3-4.

 

Peršviečiama onikso siena vonioje
Peršviečiama onikso sienelė vonioje

Kur randama onikso

 

Onikso randama įvairiuose pasaulio kraštuose. Daugiausia oniksinių marmurų plokščių atkeliauja iš Brazilijos, Italijos, JAV, Pakistano, Indijos. Onikso klodų yra Graikijoje, Jemene, Urugvajuje, Argentinoje, Australijoje, Kanadoje, Kinijoje, Mongolijoje, Čekijoje, Vokietije, Indonezijoje, Madagaskare, Jungtinėje Karalystėje.


Kaip kasamas oniksas

 

Kasyklose oniksas pjaustomas vertikaliai per sluoksnius, tarsi jo klodas būtų didelis sluoksniuotas tortas. Kiekvienas atriektas onikso gabalas atskleidžia jame per tūkstančius metų susikaupusių nuosėdų sukurtus raštus. Tuo šis akmuo ir žavus - niekad nežinai, kokiu piešiniu nustebins kita riekė.

 


Komercinio onikso savybės

  1. Peršviečiamas 
  2. Vidutinio kietumo (pagal Moso skalę 3-4)
  3. Trapus
  4. Neatsparus įbrėžimams
  5. Neatsparus lauko sąlygoms
  6. Porėtas (įgeria skysčius)
  7. Suteikia jaukumo
  8. Reikia impregnuoti kas 6 mėn.

Žalio onikso siena kambaryje, apšviesta pro langą sklindančios dienos šviesos
Žalio onikso siena kambaryje, apšviesta iš kitos pusės pro langą sklindančios dienos šviesos

Kam naudojamas oniksas

 

Dekoratyvinėms sienoms ir sienelėms

Svetainės stalviršiams ir baldų paviršiams

Virtuvės stalviršiams

Palangėms

Interjero akcentams

Židinių apdailai

Laiptams

Grindims

Sienoms

Barams

SPA

 


Rausvo onikso siena
Rausvo onikso siena

Kaip valyti oniksą

 

Oniksas trapus ir greitai braižosi, todėl onikso stalviršiai tinka tik mažai naudojamoms virtuvės zonoms. Šį porėtą (gerai vandenį įgeriantį) akmenį reikia valyti itin švelniai. Oniksui nepatinka rūgštiniai valikliai, tad naudokite minkštą šluostę ir švelnų muilą arba pH neutralų indų ploviklį, o dar geriau - akmeniui skirtą valiklį. Skysčiai oniksui irgi nepatinka - ilgai užsistovėjusi drėgmė paliks dėmių. Dėmes nuo stalviršių pašalinkite šepetėliu su labai minkštais šereliais, nes šiurkštūs šveitikliai jautruolį oniksą subraižys. Muilą gerai nuvalykite drėgna šluoste ir būtinai nusausinkite. 

 

Onikso stalviršius ir plautuves reikia bent du kartus per metus impregnuoti specialiais akmens impregnantais. Sausą šluostę patepkite trupučiu impregnanto, įtrinkite jį į akmenį ir leiskite pastovėti kelias minutes. Tada kelias minutes šveiskite akmenį nauja sausa šluoste. Jei įmanoma, palaikykite oniksą sausą 6 valandas, kad impregnantas visiškai įsigertų ir išdžiūtų. Akmens impregnantai padeda apsaugoti onikso paviršių nuo dėmių, įbrėžimų ir rūgščių ėsdinimo.

 

Jei reikia profesionaliai išvalyti ir atnaujinti didesnius onikso paviršius, jums gali padėti akmens priežiūros specialistai.

 

onikso pavyzdžiai interjere


Meganite solid surface logo
Gforma lietas akmuo logo
Arsenalas logo
Avant logo
Staron logo




Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone +370 609 98011

info@balticstone.lt