oniksas

 

Interjere vis dažniau pasitaiko išvysti sienų, laiptų, stalviršių iš peršviečiamo onikso akmens. Tai tikras atradimas kuriant prabangias viešąsias erdves. Oniksas atrodo lyg brangakmenis, kuriame susiliedamos, išsiskirdamos ir vėl susitikdamos banguoja gelsvos, kreminės, baltos juostos. Apšviestas iš kitos pusės oniksas skleidžia švelnią, nežemišką šviesą. Šio natūralaus akmens atspalviai kinta sluoksniais, interjere sukurdami tikrą dramą. 

Onikso sudėtis tokia pati kaip ir agato - tai kvarco atmaina. Skirtumas glūdi raštuose: onikso linijos banguoja per plokštes lygiagrečiai, o agato linijos susijungia į apskritimus. Toks grynas oniksas brangus, todėl interjere jo naudojama nedaug. Dažniausiai išvysite sienas ir palanges, pagamintas iš marmurinio onikso. Ši medžiaga yra minkštesnė už brangakmenį oniksą ir daug lengviau prieinama. Tai nei marmuras, nei oniksas, bet primena juos abu. Oniksinių marmurų būna įvairių raštų ir nuostabių spalvų. Dažniausiai pasitaikančios - visų atspalvių žalia, geltona, rausva, balta.

 

Natūralaus onikso baras laidus šviesai
Oniksinis baro paviršius pralaidus šviesai

Kuo oniksas išskirtinis?

 

Komercinių oniksų kategorijai priskiriami iš sluoksniuotų šviesių arba permatomų mineralų juostų sudaryti akmenys. Dauguma onikso plokščių yra tai, ką geologai vadina juostiniu kalcitu, onikso marmuru, meksikietiškuoju oniksu arba egiptietiškuoju alebastru. Komercinis oniksas priskiriamas marmurui, nes jis sudarytas iš kalcito - to paties mineralo kaip ir kalkakmenis, marmuras, travertinas.

 

Viena iš patraukliausių onikso estetinių savybių ir yra jo gebėjimas praleisti šviesą. Šį akmenį suderinus su paslėptomis LED lempučių juostomis, baldai ir kiti elementai paslaptingai sušvytės. Oniksas originaliai atrodo naktiniuose klubuose, prabangiuose restoranuose - tikriausiai ne kartą matėte iš vidaus apšviestų onikso barų, dekoratyvinių sienų, praustuvų. Palyginti plonos ir lengvos onikso plokštės tinka daugeliui interjero dizaino idėjų įgyvendinti. 

 

Onikso plokštės skaidrumas priklauso nuo jos storio ir sudėties. Maždaug 3-4 cm onikso lakštais dengiami svetainės baldų paviršiai, vonios spintelės, stalviršiai. Oniksas tinka palangėms, mažiau - laiptams ir grindims (nebent vaikščiosite tik su šlepetėmis). Oniksą derinant su medžiu, betonu, plienu ir stiklu galima sukurti įspūdingų ir modernių interjerų. Gražiai atrodo vonios sienoje įtaisyta peršviečiama onikso juosta, oniksu apvilktas šaltos ugnies židinys ar virtuvės sala.

 

Jautrios ir trapios onikso plokštės neatsparios lauko temperatūrų kaitai, todėl naudojamos tik viduje. Šis akmuo greitai braižosi, jį reikia prižiūrėti atidžiau nei kitus dekoratyvinius akmenis, o ypač - saugoti nuo mechaninių pažeidimų. Pastebėję, kad oniksas su baltomis juostelėmis primena nukirptus nagus, graikai jam davė vardą, kuris išvertus iš graikų kalbos reiškia nagą. 


onikso apdirbėjai

Akmens šalis apdirbėjas logo


Kaip susidaro oniksas

 

Oniksas gimsta versmėse ir požeminiuose vandens šaltiniuose, kuriuose ištirpsta daug kalcito. Vandeniui trykštant ir liejantis aplink, nusėda vis daugiau mineralų, kurie palaipsniui sudaro kalcito kristalų plutą. Spalvų skirtumai tarp sluoksnių atsiranda dėl skirtingo vandens tekmės greičio ir priemaišų. Gryniausias kalcitas būna baltas arba skaidrus, tačiau jį lengvai nuspalvina net ir maži kitų mineralų kiekiai.

 

Dažniausiai pasitaiko gelsvai oranžinio onikso, kurį tokia spalva nudažo vandenyje ir uolienose esantis geležies oksidas. Vandens pokyčiai atsispindi onikso sluoksniuose. Oniksas gali susidaryti ir urvuose ar kitose uolienų angose. Juostinio kalcito gyslų galima rasti suskilusiame kalkakmenyje ar net vulkaninėse uolienose. Gražūs kristalų dariniai susidaro visur, kur teka mineralinių medžiagų prisotinti požeminiai vandenys.

 

Panašiu būdu susidaro ir travertinas. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų akmenų yra porėtumas - travertinas panašus į tankią plaušinę, o oniksinis marmuras - lygus kaip šilkas, be skylučių. Oniksinis marmuras turi tų pačių savybių kaip ir marmuras, bet išsiskiria raštų ir gyslų gausa. Brangakmenis oniksas yra juostuotas chalcedonas, sudarytas daugiausia iš silicio. Pagal Moso skalę brangakmenio onikso kietumas 6-7, o oniksinio marmuro - 3-4.

 

Peršviečiama onikso siena vonioje
Peršviečiama onikso sienelė vonioje

Kur randama onikso

 

Onikso randama įvairiuose pasaulio kraštuose. Daugiausia oniksinių marmurų plokščių atkeliauja iš Brazilijos, Italijos, JAV, Pakistano, Indijos. Onikso yra Graikijoje, Jemene, Urugvajuje, Argentinoje, Australijoje, Kanadoje, Kinijoje, Mongolijoje, Čekijoje, Vokietije, Indonezijoje, Madagaskare, Jungtinėje Karalystėje.


Kaip kasamas oniksas

 

Kasyklose oniksas pjaustomas vertikaliai per sluoksnius, tarsi jo klodas būtų didelis sluoksniuotas tortas. Kiekvienas atriektas onikso gabalas atskleidžia per tūkstančius metų jame susikaupusias nuosėdas. Tuo šis akmuo ir žavus - niekad nežinai, kokia bus kita riekė.

 


onikso savybės

  1. Pralaidus šviesai
  2. Vidutinio kietumo (pagal Moso skalę 6-7 balai)
  3. Trapus
  4. Neatsparus įbrėžimams
  5. Neatsparus lauko sąlygoms
  6. Porėtas
  7. Suteikia jaukumo
  8. Reikia impregnuoti kas 6 mėn.

Žalio onikso siena kambaryje, apšviesta pro langą sklindančios dienos šviesos
Žalio onikso siena kambaryje, apšviesta iš priešingos pusės pro langą sklindančios dienos šviesos

Kam naudojamas oniksas

 

Dekoratyvinėms sienoms ir sienelėms

Svetainės stalviršiams ir baldų paviršiams

Virtuvės stalviršiams

Palangėms

Interjero akcentams

Židinių apdailai

Laiptams

Grindims

Sienoms

Barams

SPA

 


Rausvo onikso siena
Rausvo onikso siena

Kaip valyti oniksą

 

Oniksas trapus ir greitai braižosi, todėl onikso stalviršiai tinka tik mažai naudojamoms virtuvės zonoms. Šį porėtą akmenį reikia valyti itin švelniai. Oniksui nepatinka rūgštiniai valikliai, tad naudokite minkštą šluostę ir švelnų muilą arba pH neutralų indų ploviklį, o dar geriau - akmeniui skirtą valiklį. Skysčiai oniksui irgi nepatinka - ilgai užsistovėjusi drėgmė paliks dėmių. Dėmes nuo stalviršių pašalinkite šepetėliu su labai minkštais šereliais, nes šiurkštūs šveitikliai jautruolį oniksą subraižys. Muilą gerai nuvalykite drėgna šluoste ir būtinai nusausinkite. 

 

Onikso stalviršius ir plautuves reikia bent du kartus per metus impregnuoti specialiais akmens impregnantais. Sausą šluostę patepkite trupučiu impregnanto, įtrinkite jį į akmenį ir leiskite pastovėti kelias minutes. Tada kelias minutes šveiskite akmenį nauja sausa šluoste. Jei įmanoma, palaikykite oniksą sausą 6 valandas, kad impregnantas visiškai įsigertų ir išdžiūtų. Akmens impregnantai padeda apsaugoti onikso paviršių nuo dėmių, įbrėžimų ir rūgščių ėsdinimo.

 

onikso pavyzdžiai interjere


Corian solid surface logo
Gforma lieto akmens apdirbėjas logotipas
Arsenalas akmens apdirbėjai logotipas
Akmens apdirbėjas Veritas Ana logotipas
Akrilinio akmens gamintojas Staron logotipas
Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone contacts: +370 609 98011