Presuotas akmuo - kietas kaip granitas, nebraižus ir nedegus

 

Presuotas akmuo skiriasi nuo kitų dirbtinio akmens rūšių (akrilinio, kvarcinio, keraminio) ne tik savo sudėtimi, bet ir gamybos ypatumais. Dėl savo kietumo ši medžiaga dar vadinama dirbtiniu granitu, o angliškas jos pavadinimas - sintered stone reiškia "sukepintas ir sulydytas veikiant ekstremaliam slėgiui". Presuoto akmens paviršiai atrodo ypač moderniai ir sukuria lengvumo įspūdį. Jie ploni, bet tvirtumu ir atsparumu lenkia tikrą akmenį. Gamintojų teigimu, ši 100% natūrali medžiaga yra paskutinis aukštųjų technologijų mados klyksmas. Ekologiškesnio pasirinkimo nė negali būti – presuoto akmens stalviršių nereikia nei impregnuoti, nei dažyti, nei dengti kokiu nors laku. 

 

Stalas ir kėdės iš presuotos keramikos Neolith
Stalas ir kėdės iš presuoto akmens Neolith

Kaip atsiranda presuoto akmens plokštė?

Kažin ar įsivaizduojate, ką presuoto akmens plokštė patiria prieš tapdama jūsų stalviršiu, virtuvės sala, grindimis ar siena? Šiai medžiagai sukurti naudojamas uolienų mišinys (trinta akmens masė, smėlis, molis) atlaiko baisų slėgį – trijų metrų ilgio plokštę prislegia dviejų Eifelio bokštų svoris. Suslėgtos plokštės "kepamos" specialioje krosnyje, maždaug 1200 laipsnių karščio temperatūroje. Gamybos procese atkartojamos žemės gelmių sąlygos (karštis ir slėgis), kokioms esant susidaro natūralūs akmenys. Tik akmenys gamtoje formuojasi milijonus metų, o presuoto akmens plokštė "iškepama" per parą ar dvi. Ekstremalių sąlygų veikiamos uolienų mišinio dalelės viena su kita neatskiriamai susilydo, ir plokštė įgyja unikalių fizinių ir mechaninių savybių. Paskutiniame gamybos etape presuotos plokštės paviršiuje atspausdinamas aukštos kokybės spaudas (printas).

 

Presuotos keramikos stalviršių nereikia impregnuoti ar saugoti nuo peilio ašmenų
Presuoto akmens stalviršių nereikia impregnuoti ar saugoti nuo peilio ašmenų

Spalvų ir raštų įvairovė

Dažniausiai presuoto akmens plokščių raštas ir tekstūra matoma tik paviršiuje, o perpjovus medžiagą spalva būna lygi - raštas nepereina kiaurai per visą tūrį kaip natūralių akmenų. Gamintojams nuolat tobulinant savo technologijas, rinkoje atsiranda plokščių, kurių raštas matyti per visą tūrį. Tokių gamintojų – vienetai, o medžiaga – kuo prabangesnė, tuo brangesnė. Savo technologijų gamintojai neatskleidžia nei pirkėjams, nei vieni kitiems, todėl skirtingų gamintojų plokščių savybės skiriasi. Vienų gamintojų presuotos plokštės atsparesnės smūgiams, kitų – mažiau trapios, trečių – išskirtiniai raštai ir vidinė tekstūra.

 

Keraminis akmuo atsparus ugniai, braižymui ir atmosferos poveikiui, todėl idealiai tinka lauke statomiems barbekiu stalams
Presuotas akmuo Neolith atsparus ugniai, braižymui ir atmosferos poveikiui, todėl idealiai tinka lauke statomiems barbekiu stalams

SUNkiai, jei išvis pavyks, pradeginti ar subraižyti

Presuotas akmuo - ypač kieta medžiaga, atspari braižymui ir ekstremaliam karščiui, tačiau savo tvirtumą, atsparumą ir kietumą ji atskleidžia tik priklijuota ant stabilaus ir lygaus pagrindo (sumontavus baldą, išlyginus betonines grindis ar sienas). Jei pagrindas netvirtas ar šiek tiek lankstus, plokštės nuo spaudimo ir įtampos gali skilti. Atsiminkite, kad standartinis plokštės storis -  12 mm. Ši medžiaga gali būti ir visai plona - vos 3 mm, 4 mm ar 6 mm. Iš plonų plokščių gaminami baldų fasadai, židinių apdaila, vidaus ir lauko sienų apdaila. Kad ir kaip stengtumėtės, kokybiško presuoto akmens stalviršio nepradeginsite ir peiliu nesubraižysite. Kai kurių gamintojų plokštės atsparios dažams – net grafiti piešiniai lengvai nuvalomi. Dėl šios savybės jomis apdailinami mokyklų fasadai ir sienos.

 

Nejau nėra minusų?

Minusų yra, tačiau daugiau akmens apdirbėjams, o ne naudotojams. Presuotam akmeniui apdirbti reikia specialių pjūklų, įrankių ir ypatingo įgudimo. Pjaunant presuotas plokštes įprastais akmens pjūklais, jos dėl savo kietumo ir nepaslankumo gali skilti, nutrupėti kraštai. Neatsargiai transportuojant gaminį, jis krestelėjus automobiliui gali skilti, lūžti. Kad ši medžiaga atskleistų savo kietumą ir gerąsias savybes, būtinas tvirtas ir nelankstus pagrindas. Presuoto akmens plokščių grindis galima kloti tik ant idealiai išlyginto betono. Juo labiau į tai reikėtų atkreipti dėmesį statant sunkius baldus. Prisiminkite – tai ne plytelė, o trijų metrų ilgio plokštė.

 

Nuo presuoto akmens lengvai nusivalo grafiti dažai, jis atsparus temperatūros ir aplinkos poveikiui, todėl geras pasirinkimas įstaigų fasadams
Nuo presuoto akmens lengvai nusivalo grafiti dažai, jis atsparus drėgmei ir temperatūrų kaitai (nuotraukoje - mokykla Valensijos provincijoje, Ispanijoje)

Žinomi keraminio akmens gamintojai

Neolith, Dekton, Lapitec

 


Meganite solid surface logo
Gforma lietas akmuo logo
Arsenalas logo
Avant logo
Staron logo
Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone +370 609 98011

info@balticstone.lt